Çocuk ve Ekran Saati : Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Kategori: Düet Psikoloji Makaleleri | 0

Çocuk ve Ekran Saati : Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Çocukların teknoloji ve sosyal medyayı kullanmaları günümüzde anne-babalar için odak noktası haline gelmiştir. Ekranlar karşısında geçirilecek vakit için uygun süre nedir ve bu süreç nasıl izlenmelidir? Teknoloji kullanımı çocukları nasıl etkilemektedir?

American Academy of Pediatrics, çocukların ve gençlerin genelde televizyon, bilgisayar ve video oyunları da dahil olmak üzere, tüm bu araçlarla bir ila iki saatten daha fazla vakit geçirmemelerini öneriyor. Yeni yürümeye başlayan çocuklarda düşünce gelişmeye devam eder. İlk olarak 2 yaşına kadar çocukların ekran başında vakit geçirmemesi önerildi, ancak artık Skype ve FaceTime gibi etkileşimli medyayla ilgili daha esnek bir düşünce hakim. Teknolojik cihazlarda geçirilen süredeki kısıtlamalar, daha güçlü dil becerileri, sosyal olarak katılım için daha fazla fırsat ve obezite oranlarının düşmesi de dahil olmak üzere çeşitli uzun vadeli sağlık yararlarıyla ilişkilendirilir. Çalışmalar gösteriyor ki çocuklar televizyon karşısında yemek yediklerinde doymak için daha büyük porsiyonlara ihtiyaç duyuyorlar, daha az sağlıklı yiyecek tüketiyorlar . Bu ikisi de obeziteye sebep olur.

Çocuk psikolojisi uzmanı Kirsten C. Sharma ebeveynlere, çocukların çevrelerindeki teknolojiyi nasıl güvenli ve akıllıca kullanmaları gerektiğini öğrenmeleri adına aşağıdaki ipuçlarını izlemelerini öneriyor:

Teknolojiyi yapılandırın.

Çocukların ve gençlerin çoğunun iPad, cep telefonu veya bilgisayar kullanımı ile oldukça motive oldukları için ekran karşısında vakit geçirmek için hak kazanmak, çocukların olumlu davranışları (ödevlerini, işlerini veya sabah ve gece rutinlerini tamamlamaya) başlamasına yardımcı olmak için oldukça etkili bir yol olabilir. Doğrudan ödüller, çocukların davranış değişiklikleri yapmalarına yardımcı olmak için en iyi sonucu verir. Yani çocukları ekran karşısında geçirecekleri bir vakitle ödüllendirmek motive edici olabilir.

Güveni ve sorumluluğu oluşturmak için uygun denetimden emin olun.

Çocuklara daha fazla teknolojik cihazlar başında vakit geçirme fırsatı verilirse -örneğin kendi telefonları ya da iPad’lerine sahip olurlarsa- çocuklar daha fazla zaman kazanmak ve özgürlük isterler bu nedenle ebeveynler en iyi sonuçları geliştirmelidir.

Ekran başında geçirilen vakti yönetin.

Ebeveynler için çocuklarının, bilgisayarı ödev için kullanmadığı zamanı kontrol etmek zor olabilir. Birçok öğrenci, bir araştırma yaparken kendini bira anda arkadaşlarıyla sohbet ederken bulabilir. Bu konudaki araştırmalar, aynı anda birkaç işle uğraşmanın aslında daha az etkililik ve etkinliğe yol açtığını gösterir; çünkü beynin bir şey hakkında derinden düşünme fırsatını azaltır.

Teknoloji ile doğru bir şekilde sosyalleşin.

Ekranlara çok fazla zaman harcamak, yüz yüze sosyal etkileşim fırsatlarını azaltır, yüz ifadelerini ve ipuçlarını okumak için daha az fırsat bırakarak ya da konuşmada sözlü ve anında yanıt verme becerilerini azaltır. Skype ve FaceTime aslında burada yardımcı olabilir. İyi sosyal beceriler açıkça arkadaşlıklarda, okul ve iş ilişkilerinde etkileşim kurma becerileri için kritik öneme sahiptir.

Her şeyde olduğu gibi bir denge var ve ebeveynler çocuğu için en iyi olana karar vermelidirler, çocuklar ve gençler teknoloji kullanarak iyi karar verme, zamanı tahmin etme ve yönetme, iş tamamlandıktan sonra kendini ödüllendirme ve daha büyük dünyaya bağlama gibi hayat becerilerini geliştirebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir